Výskum svadobnej módy bývalého Československa

Od roku 2012, kedy som sa ujala prvých šiat, až do súčasnosti, vznikla veľmi rozsiahla, početná zbierka predmetov nemalej spoločenskej a historickej hodnoty. Častokrát zvyknem hovoriť, že vlastním cestovný lístok do minulosti, pretože zozbierané svadobné odevy ním naozaj sú.

V roku 2020 som sa začala pohrávať s myšlienkou výskumu. Cítila som potrebu vrátiť akýsi dlh spoločnosti tým, že napíšem odbornú reflexiu na to, čo sa mi vďaka mnohým darcom podarilo vytvoriť. V roku 2023 som požiadala Fond na podporu umenia, prostredníctvom projektu, o financie, ktoré by mi pomohli plnohodnotne skúmať. Veľkú časť poznávacieho materiálu, alebo ak chcete- výskumných zdrojov, som mala doma- boli nimi originálne šaty, doplnky, fotografie, listy od majiteliek šiat… to ostatné som si mohla doplniť na početných výskumných cestách doma, ale aj v zahraničí, ktoré som počas posledného roku absolvovala. Pátranie po svadobnej móde v Československu, bolo doslova dobrodružstvom a ja sa teším, že som to celé mohla absolvovať.

Je načase podeliť sa s výsledkami tohto môjho výskumného dobrodružstva. Sledujte Blog, na ňom budú články zverejnené pod označenám výskum.

J.M.R.

Projekt Svadobná móda bývalého Československa (1920-1993) podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia