O múzeu

… to bohužiaľ zatiaľ neexistuje. Resp. neexistuje jeho kamenná podoba, no všetky šaty a zážitok z nich sa snažím sprostredkovať aspoň virtuálne – na sociálnych sieťach a na tejto stránke.

Nápad na vybudovanie múzea, ktoré by v sebe ukrývalo staré svadobné šaty a svadobné doplnky, vznikol v mojej hlave už dávno. Šiat u nás doma pribúdalo, potrebovali svoj priestor aj moj čas a vo mne silnela potreba pohnúť sa ďalej. Zároveň som cítila akýsi dlh voči bývalým majiteľkám šiat, ktorým som sľúbila nielen to, že sa o ich šaty postarám, že im poskytnem nový domov, ale že ich aj budem informovať, ak šaty niekde vystavím. Jednoducho, idea vybudovať múzeum sa ukázala ako skutočne správna.

V mojich predstavách je však múzeum čosi iné, ako to, na čo sme doteraz zvyknutí. Nie, nie je to pre mňa miesto, kde sa chodí utierať prach z vystavených exponátov a za hranicu vyznačenú šnúrkou návštevník nesmie spraviť krok ani len v povabných jemných šuchotavých papučkách (prepáčte mi milé múzeá, ja viem, viem, vy inak nemožete). V mojich predstavách je múzeum miesto, kde to naopak žije, žije to poznaním, žije to príbehmi, žije to minulosťou-súčastnosťou aj budúcnosťou v jednej miestnosti. Je to miesto, kde sa smiete zhlboka nadýchnuť, zažmúriť oči a preniesť sa v čase na iné miesta a konkrétne v tomto svadobnom múzeu zažiť zimomriavky neviest v ich veľký deň. A je jedno, či máte ako návštevník či návštevníčka 5, 25, 45 alebo (kiežby) 105 rokov.

Zvyknem hovoriť, že šaty bez príbehu sú len „vecou“, síce krásnou, oku lahodiacou, ale vecou. Akonáhle však majú príbeh prerozprávaný svojou majiteľkou, šaty ožívajú. Toto múzeum bude plné živých šiat! Šiat, ktoré Vás vtiahnu do histórie (odevnej, lokálnej, svadobnej, no aj tej osobnej) , nechajú Vás prežiť ten deň, keď si každá jedna nevesta pripadá ako princezná z rozprávky.

Máte nápad ako zmeniť virtuálne múzeum na ozajstné, kamenné? Určite ma kontaktujte 🙂